Nezapomenutelného zážitku se dočkaly 2 členky BSE, Marie a Anežka Vargovy, když se odhodlaly vyrazit na Mistrovství Evropy ve stolním hokeji v Rize, konaném 8.-10.6.2012. Zcela bez očekávání dobrého umístění v individuální kategorii žen (kde byly obě nasazené až v druhé desítce startovního pole), překvapily hned v základní části mnoho soupeřek. Body vzaly například i světové jedničce Marii Yalbachevě a dalším favorizovaným ruským hráčkám. Po velmi úspěšném pátečním dopoledni se tedy obě členky BSE mohly radovat z poměrně překvapivího postupu do play-off, Marie z druhého a Anežka ze sedmého místa. Nicméně u tohoto faktu nastal vážný zádrhel – ano, znamenalo to tedy, že první kolo play-off budou hrát spolu. Po vcelku zdrcujícím zjištění, kdy si ani jedna tento duel nepřála, se vzpamatovaly a s jediným pozitivním faktem, že alespoň jedna má záruku být v top 4, se s tímto očekávaným soubojem smířily.
Mezi zákl.částí a play-off jednotlivkyň však byla na programu soutěž ženských družstev. Pro obě daleko důležitější kategorie, než ta individuální. Proto se začátkem odpolední části ke hře přistoupily jako k nové soutěži a spolu s Ivčou Maškovou velice odhodlaně nastoupily do této féze turnaje. Začaly velmi zlehka s outsiderem turnaje – Ukrajinkami. Žádný jednoznačný výsledek se ale nekonal, proto se velice zapotily již od začátku. Nicméně vítězství se dočkaly a mohly tak v klidu nastoupit proti Lotyškám, odjakživa největším a nejvyrovnějším rivalkám. V zákl.části jim ale o bod podlehly a stejně těsně i Ruskám. Vzhledem k tomu, že se ale této soutěže účastnily jen čtyři týmy, nejednalo se o problém, protože chléb se lámal až v následném play-off, které měly všechny týmy zaručené. Zde se opět svedla bitva mezi Češkami a Lotyškami, kde ale díky skvělému výkonu především Anežky stačil v posledním kole pro celkové vítězství tohoto duelu uhrát jediný bod. Zdánlivě snadný úkol ale nevyšel ani jedné ze sester Vargových, a tak tou, která rozhodla, byla Ivča, která neskutečně zabojovala a získala tak vítězný bod pro naše hráčky, což znamenalo postup do finále. Tam je nečekal nikdo jiný než favorizované ruské hráčky, které svou dominanci světové úrovně předvedly nemilosrdně tak, že nedovolily českým holkám uhrát ani bod. I tak ale byla stříbrná medaile skvělým výsledkem a strhla v českém táboře velkou vlnu radosti. Jinak bronz pak braly domácí Lotyšky.
Radost z medaile pak na chvíly zkazil již avizovaný večerní duel Anežky a Marušky, kde byla víc namotivovaná druhá jmenovaná a poměrně hladce a v herní pohodě postoupila vstříc do semi-finále Victorii Larichevě. Tam ovšem narazila na Victoriinu téměř neprostupnou obranu a výsledkem 1:4 na zápasy opustila (byť těsnými výsledky) možnost bojovat o zlato. Následoval tedy nepopulární souboj o bronz, kde ale narazila na domácí Baibu Ozolinu, která v posledních dvou duelech odehrála nejvyšší možný počet zápasů, včetně mnoha prodloužení. Jednoznačná výhoda to byla pro Marušku, která proto měla více sil a dokázala soupeřku přehrát 4:1 na zápasy a dočkala se tak evropského bronzu! Zvítězila Victoria Laricheva (Rusko) a stříbrná byla Maria Saveljeva (Estonsko).
Nejen pro české hráčky to byl ale úspěšný šampionát. Z čeké výpravy totiž nebyl nikdo, kdo by si nevezl domů ani jednu medaili! Nejúspěšnější reprezentantem se stal jednoznačně Jan Dryák, který si odvezl zlato z veteránské individuální kategorie, rovněž zlato z veteránských týmů a bronz z národních týmů. Dalšími medailisty byli např. Petr Turoň (bronz – veteráni), junioři Jirka Chylík, Filip Hamáček, Martin Maděra a Patrik Petr (bronz – juniorské týmy), plus celý český národní tým – bronz.
Suma sumárum – nehledě na víc než náročnou cestu tam i zpátky – myslím, že nikdo nelitoval tohoto výletu se šťastným medailovým koncem a mnoho z reprezentantů je již teď namotivovaných pro ještě lepší výsledek příští rok na MS v Norsku!
Autor: Marie Vargová