Mistrovství světa ve Stize v norském Stavangeru

Letošní stigařská sezona vyvrcholila Mistrovstvím světa v Norsku. Stavanger se stal místem, kam se na tři dny sjeli příslušníci stigařské elity, aby zde předvedli své umění a poměřili síly se svými konkurenty. Z ČR směr Stavanger vyráželo 13 reprezentantů a tři členové doprovodu. Cesta naštěstí byla u všech bez problémů a všichni se tak mohli pohoupat na vlnkách na trajektu, či obdivovat krásy Norska.

V pátek ráno vše vypuklo a turnaje týmů žen, juniorů a veteránů běžely na plné obrátky. Ve všech kategoriích měla ČR své zastoupení. V ženách hájily barvy své země Any Jackowská, Ivča Mašková a Markéta Jindrová. Turnaj týmů žen měl pouze čtyřčlenné zastoupení, a tak šance na medaili byla relativně vysoká. V základní skupině, kde hrál každý tým s každým, jsme nejprve prohrály s Lotyškami 3:6, překvapivě jsme ale porazily Rusky. Pokud jsme se ruským favoritkám chtěly v semifinále vyhnout, nezbylo než porazit tým Švédska, což se nám nakonec povedlo. Semifinále vypadalo následovně – Rusko x Švédsko, ČR x Lotyšsko. Bohužel ani na druhý pokus jsme houževnaté Lotyšky nedokázaly porazit a se stejným výsledkem už jen čekaly, až bude zahájena série o bronz, kde jsme opět narazily na tým Švédska. Předchozí trápení bylo odčiněno a po relativně hladké výhře jsme se mohly radovat z první medaile – bronzové. Mistrovský tým v kategorii žen nikoli překvapivě pochází z Ruska, druhé skončily Lotyšky a třetí Češky.

1
V kategorii juniorů bohužel náš tým i přes veškerou snahu nedosáhl na lepší, než na páté místo, avšak při současné konkurenci, která v této kategorii panuje, je nutno toto umístění Martina Maděry, Michala Boštíka a Honzy Sládka, hodnotit jedině kladně. Také v kategorii veteránů nebyla o silné soupeře nouze. Tým Česka, složený z Dana Matýska, Miloše Ševra a Vaška Pikla srdnatě vzdoroval a dokráčel až k souboji o bronzovou placku. Zde bohužel nakonec podlehl týmu Norska, avšak i zde bramboru nelze považovat za neúspěch, i když pochopitelně mrzí. Mistry světa se v kategorii juniorů stali Rusové, druhé skončilo stejně jako v kategorii žen Lotyšsko a třetí Finsko. V kategorii veteránských týmů vyfoukli stříbrným Rusům zlato Švédové, třetí skončilo domácí Norsko.

Odpoledne následovaly kategorie jednotlivců žen, juniorů a veteránů. Největší úspěch jistě zaznamenal Dan Matýsek, který si ve své veteránské kategorii zahrál o bronz! Bohužel už podruhé na něj zbyla bramborová medaile. Přesto, že o bronz bojoval s maximálním nasazením, švédský hráč byl nad jeho síly. Při slavnostním vyhlašování byl však i Danovi předán pohár, který si za předvedený výkon plně zaslouží! Mistrem světa se stal v kategorii veteránů Alexey Titov (RUS), druhou příčku obsadil Lars Henriksson (SWE), bronz putuje také do Švédska zásluhou Joakima Lundina. A my máme radost ze čtvrtého místa Dana Matýska! Z ostatních zástupců ČR připomeňme 9. místo Vaška Pikla a 23. místo Miloše Ševra.

2
V kategorii juniorů se o co nejlepší umístění snažili Martin, Michal a Honza. I přes super výsledky ale skončili v nejnabitější páteční kategorii na 13., 16., respektive 15. místě. Také tato kategorie měla vítěze z Ruska, stal se jím Maxim Borisov, druhý skončil German Fokin, rovněž Rusko. Nadvládu Rusů narušil pouze třetí Fin Kevin Eriksson.

V kategorii žen, české hráčky dodržely papírové předpoklady a do play-off se nepodívala žádná z českých zástupkyň. Nejlépe si vedla Ivča Mašková, která skončila 10., Any se musela spokojit s  12. místem a hned za ní skončila Markéta. Trochu překvapivou mistryní se stala Maria Miloradova (RUS), následována Marií Yalbachevou (RUS). Bronz brala Baiba Dace Ozolina (LAT).

Sobota patřila turnaji národních družstev. Český tým, na který čekali nelehcí protivníci, si připsal první výhru nad složeným týmem Evropa, s favorizovaným Ruskem uhrál sice 7 bodů, na výhru to však stačit nemohlo. Klíčovými se tedy staly zápasy se Švédy a Švýcarskem. Zatímco zápas se Švýcarskem naši s přehledem vyhráli, zápas se Švédy bohužel do vítězného konce dotáhnout nepodařil. Bylo jasné, že nás čeká souboj o 5. místo s nevyzpytatelnou Ukrajinou. Ačkoli ukrajinští hráči měli k ruce notýsek s tajemným obsahem, který vždy před každým zápasem pečlivě studovali, taktika našich, dát Ukrajině co nejjednodušším způsobem gól a vyhrát, nakonec slavila úspěch a na světě tak bylo další umístění v elitní pětici. Turnaj družstev suverénně ovládlo Rusko, na druhé místo se vyšvihlo Lotyšsko a třetí nejtěsnějším možným rozdílem skončilo Finsko.

Zahájena byla také kategorie Open, ve které má právo se představit nejlepších 8 hráčů z každé země. Celkem se do turnaje zapojilo 122 hráčů a hráček. O velkou konkurenci a téměř nekonečný počet zápasů tedy bylo postaráno. Ani zde se Češi neztratili. Nejlépe si vedl Patrik Petr, který obsadil ve své základní skupině 5. místo. Čekalo jej tak předkolo play-off. Zde bohužel ke vší smůle narazil na 12. hráče, Švéda Bindekranse, který byl nad jeho síly. Patrikovi tak patřila celková 17. pozice, první hráč nepostupující do play-off. I tak je to krásné, skončit 17. na světě! Další umístění našich: 26. Kryštof Lebl, 44. Filip Hamáček, 48. Dan Matýsek, 56. Martin Maděra, 66. Marin Ženíšek, 67. Vašek Pikl a 75. Míra Černoch.

3

Byly to nezapomenutelné 3 dny v krásné zemi a těm, co nás podporovali a drželi palce, moc děkujeme!

Fotografie si můžete prohlédnout zde:

Výsledky Mistrovství můžete prostudovat zde:

Autorka: Aneta Jackowská

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *