Reportáž Slovakian Open 2017 a Budapest Trophy 2017

Dva turnaje World Tour ve dvou dnech necelých 90 kilometrů od sebe přilákalo za hranice naší republiky tři hráče BSE United. Byl to náš předseda Tomáš Kahoun st. se svými dvěma syny Lukášem a Tomášem.

První turnaj se odehrával ve slovenských Andovcích nedaleko Nových Zámků. Krom trojice našich hráčů se turnaje zúčastnilo ještě mnoho hráčů z celého světa (Česka, Slovenska, Maďarska, Chorvatska, Velké Británie, Dánska a Slovinska). Celkově se sjelo na tento turnaj 49 stigařů. Ty se rozdělili do čtyř základních skupin. Pro BSE United byl důležitý hlavně vývoj skupiny 2 a skupiny 3, kde jsme měli zastoupení.

Ve skupině 2 se pokoušel o zisk dobré pozice pro odpoledne Tomáš Kahoun ml. Měl to ale velmi těžké, protože byl ve velmi těžké skupině, z které se jen tak tak dostali do odpoledního áčka nejlepší maďarští reprezentanti. Nakonec to byl pro Tomáše Kahouna spíš boj o skupinu B. To ale zvládl bez větších obtíží. Měl k dobru dva body, vzájemný zápas a ještě i skoré na místního Jána Szarvase, který skončil v céčku.

Ve skupině 3 jsme měli zbytek výpravy. Předsedu Tomáše Kahouna st. i Lukáše Kahouna. Od prvního zápasu, kdy hráli oba dva naši hráči spolu, a Lukáš Kahoun vyhrál 2:0, si oba šli za svým cílem. Skupina A pro Lukáše Kahouna a skupina B pro Tomáše Kahouna st. Lukáš Kahoun byl dokonce velmi blízko remíze s Imrichem Blaškem, nejlepším slovenským stigařem, i tak měl ale nakonec strach o postup do skupiny A. O postup bojoval až do posledního kola, kdy těsně porazil Františka Šumu 3:2 a tím si zajistil odpolední skupinu A. Tomáše Kahouna st. nakonec mohla mrzet prohra z prvního zápasu, protože skončil na 7. místě ve skupině, místo za 6. Lukášem Kahounem. Kdyby byl se synem uhrál zkušeně plichtičku, mohl se radovat ve skupině A místo něj, protože i on zahrál velmi solidní základní část a neprohrál v ní s žádným outsiderem.

Odpoledne se ve skupině A tedy objevil Lukáš Kahoun. Zahrál velmi hezkou odpolední část, v které dokázal nasbírat 11 bodů za 5 výher a 1 remízu. V součtu to pro něj znamenalo 22. místo a to je velmi slušný výsledek na turnaji World Tour.

Ve skupině B jsme měli oba Tomáše Kahouny. Mladší z nich zaznamenal několik skvělých zápasů. Nevyhnul se sice ani porážkám, ale ve velmi těsné skupině (mezi 4. a 9. místem byl rozdíl 1 bod) se probojoval do play-off ze 7. místa. Jeho starší jmenovec si sebou nevzal formu ze základní skupiny a musel se spokojit až s 12. místem ve skupině B (celkově 36. místo). Tomáš Kahoun ml. dostal hned v prvním kole play-off velmi těžkého soupeře. Byl jím Richard Bartošek. Toho loni porazil náš borec Tom Kahoun na stejném turnaji v semifinále play-off skupiny B 3:1 na zápasy. Pro tentokrát se však karta obrátila a Tomáš Kahoun ml. 3:1 na zápasy prohrál. To tedy znamenalo pro Toma konec a 7. místo ve skupině B (celkově 31. místo).

Celkově tento slovenský turnaj ovládli čeští hráči. Vyhrál Michal Hvižď, který ve finále porazil bratra Leoše. Na stupních vítězů je doplnil ještě Patrik Petr. Celkově bylo z prvních 12 hráčů 8 z Česka.

Druhý den se hrál uprostřed Budapešti v muzeu maďarského ledního hokeje jen pár metrů od Náměstí Hrdinů. Tentokrát se ovšem za náš tým zúčastnili pouze dva hráči, bratři Kahounovi. I celkový počet účastníků byl o něco menší. Bylo zde 37 hráčů ze stejných zemí světa jako na Slovensku. Pro tentokrát se rozdělili hráči do dvou základních skupin s tím, že každý Kahoun byl v jiné skupině.

V 1. základní skupině se pokusil o napodobení svého včerejšího úspěchu Lukáš Kahoun. První výhru sice připsal až v sedmém kole, ale i tak dokázal nasbírat nakonec 17 bodů, což pro něj znamenalo pohodový postup do skupiny A. Hlavně se mu dařilo nad domácími hráči. Nad Maďary uhrál 12 z 16 možných bodů a to ho posunulo do elitní skupiny.

I pro Tomáše Kahouna se základní skupina vyvíjela podobně jako na Slovensku. Byl to s rezervou postup do skupiny B, ale na postup do skupiny A scházelo Tomášovi Kahounovi ještě 7 bodů. Zvlášť pyšný může být na svojí plichtu s pravděpodobně nejlepším Slovenským stigařem Imrichem Blaškem.

Ve skupině B se utkal Tomáš Kahoun pouze s dalšími sedmi hráči. Nakonec mu pouhý bodík chyběl na play-off do kterého postupovali nejlepší čtyři hráči ze skupiny B. Obzvlášť škoda to je, přihlédneme-li k tomu, že 28,57 % zápasů (tedy 2/3 všech prohraných zápasů) prohrál pouze o jeden gól. Skončil tedy ve skupině B 5. a celkově 29. Těžko bychom asi mohli tvrdit, že mělo BSE United ve skupině B štěstí.

Na druhou stranu ve skupině A měl Lukáš Kahoun štěstí na rozdávání. Jeho velké štěstí začalo hned po ukončení základních skupin. Většina českých hráčů spolu odešla na oběd. Problém ale nastal, když v blízkém okolí nenašli nic, kde by se mohli najíst, a proto jim byla pauza určená na oběd zkrátka krátká. Pořadatelé odložili start skupiny A asi ještě o půl hodiny, ale pak z časových důvodů začali hrát, bez většiny českých hráčů. To se ovšem paradoxně jednomu Čechovi velmi hodilo. Byl to samozřejmě Lukáš Kahoun. První dva zápasy totiž vyhrál kontumačně 5:0 nad Leošem Hvižďem a Petrem Tmějem. Po těchto dvou kolech se všichni Češi vrátili zpět na místo konání skvělého maďarského turnaje a začali hrát s relativně minimální ztrátou. Lukáš Kahoun však ukázal, že dokáže vyhrávat i bez kontumace. První porážky se dočkal až v šestém kole! Ta ho ale nerozhodila a v sedmém a osmém kole navíc dokázal zahrát remízu a výhru. Za poslední 4 kola dokázal zahrát už jen jednu remízu, ale i tak to bylo fantastické odpoledne pro tohoto mladého reprezentanta jak BSE United, tak i České republiky v kategorii juniorů. Celkem totiž nasbíral 19 bodů a skončil na 17. místě.

Jen těsně pod hranicí play-off! To by byla naprostá fantazie. I tak se Lukáš Kahoun zapsal do historie klubu. Vyrovnal třetí nejlepší umístění, co kdy některý z hráčů BSE United (nebo předtím BSE České Budějovice/BSE Pelhřimov/SC Nový Rychnov), na turnaji World Tour zahrál. Opravdová náhoda je, že tento výsledek, který vyrovnal, zahrál Tibor Varga na Budapest Open 2007. Přesně 10 let, nová generace, ale přesto stejně skvělý výsledek.

Stačí už jen dodat, že celý turnaj vyhrál nakonec, stejně jako na Slovensku, Michal Hvižď. Od jeho návratu ho dokázal porazit v play-off pouze jednou Lukáš Turoň a to už hrál mnoho play-off sérií a to i s velice silnými soupeři. My jenom doufáme, že se dokáže nominovat na mistrovství světa do Liberce, protože by to byla skvělá posila pro českou reprezentaci. Jinak to ale nebyl pro Česko tolik úspěšný turnaj jako na Slovensku. Druhý skončil bývalý předseda ITHF Bjarne Axelsen a třetí byl domácí Peter Borsanyi. Celkově bylo v první desítce šest Čechů, takže i když ne takový úspěch jako Slovensko, přeci jenom to byl úspěch českého stiga hokeje.

Poslední slova reportáže budou slova díků. Největší díky patří pořadatelům především klubům SHK Bieli žraloci Nové Zámky a Bodicsek Klub, jmenovitě pak děkujeme hlavním organizátorům, mezi které patřili Csaba Kocsis, Laszlo Bobak, Gergely Regula a mnoho dalších. Všem patří veliké poděkování a těšíme se zase na příští rok.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *