Reportáž Slovensko – Maďarsko

Zase po roce se trojice hráčů z BSE United vydala na dlouhou cestu k naši východním sousedům a do Maďarska. Tentokrát došlo oproti minulému roku k jedné změně, a to, že místo Tomáše Kahouna st., který tentokrát cestoval jako řidič/kuchař/turista, hrála po roční pauze opět Hanička Marešová. Ze Štúrova, kde náš tým dvě noci přespával, to nebyla ani hodina jak do Andovcí poblíž Nových Zámků na Slovensku, tak do hlavního města Maďarska Budapešti, a tak jsme se nemuseli obávat únavy z dlouhé cesty.
Náš „dvojboj“ začal v sobotu prvním turnajem Nové Zámky Open 2018.  Na turnaj, který je také započítáván do světové ligy, se sjelo celkem 33 hráčů z 6 zemí (Slovenska, Maďarska, Slovinska, Irska, Lotyšska a samozřejmě Česka). Nejzajímavější byla účast Lotyšského týmu BJC „Laimite“. Za tento tým hraje i současný Mistr Světa a Evropy Edgars Caics, a tak měli hráči BSE United možnost poměřit síly i s mistrem tohoto sportu. Vzhledem k malé účasti byli hráči rozděleni do dvou základních skupin po 16 respektive 17 hráčích. Lukáš Kahoun si ze začátku určitě připadal jako na Českém poháru, když se v prvních šesti zápasech utkal se čtyřmi Čechy. Shodou okolností se totiž na turnaji sešlo všech pět českých hráčů i tradiční účastník turnajů českého poháru Simon Thomas ve skupině s pořadovým číslem 2. Nikdo z našich hráčů neměl problém postoupit do áčka, protože do něj šlo hned dvanáct ze šestnácti hráčů a poslední čtyři místa obsadili místní hráči. Hanička sice skončila jedenáctá, ale s postupem problém neměla. Na třinácté místo měla náskok celých 8 bodů. Za pochvalu stojí zejména zápas s jedním z předních slovenských hráčů Danielem Mitrem, s kterým uhrála pěknou remízu 2:2. Špatně si nevedl ani Lukáš Kahoun, ale k několika vydařeným zápasům přidal i několik nevydařených a s 18 body skončil ve vyrovnaném středu tabulky. Nejlépe hrál v základní skupině Tomáš Kahoun ml., který získal sice jen o jeden bod více než Lukáš Kahoun, ale skončil hned o dvě místa výše a to na šesté příčce. Jeho největším úspěchem ze základní skupiny byla remíza se Sandisem Kristapsem Lagzdinsem z Lotyšska, i když se musí přiznat, že i s nutnou dávkou štěstí.
Ve finálové skupině A tak hráli všichni naši hráči. Hanička byla ráda už jen za postup mezi nejlepší. Nakonec posbírala 10 bodů a skončila 22. Dobře si vedla v zápase s Edgarsem Caicsem protože mu jako jediná hráčka ve finálové skupině vstřelila 3 góly, i přesto mu ale podlehla 3:6. Lukáš a Tomáš Kahounovi si vedli o poznání lépe. Lukáš získal 19 bodů a skončil 15. a Tomáš skončil s 20 body 14. a oba tak čekalo Play-Off. Po Tiborovi Vargovy, který už na World Tour hrál Play-Off třikrát se tak bratři Kahounovi stali druhým a třetím hráčem našeho klubu, kteří postoupili ve světové lize do Play-Off. Soupeřem Lukáše Kahouna byl Patrik Petr z THC Stiga Elites, který začal sérii vítězstvím 10:2 a rázně ukázal kdo je v tomto osmifinále favorit. Lukin alespoň zdramatizoval sérii jedním prodloužením v třetím zápase. I tam, ale zvítězil Patrik Petr 4:3p. Série skončila tak jak začala a to výhrou 10:2 pro Patrika, i přesto není prohra 0:4 na zápasy a celkové 15. místo zklamáním i když Lukin osobně mířil mnohem výš. Překvapivě vyrovnaně odehrál celou sérii Tomáš Kahoun ml. Jeho soupeřem se stal Sansis Kristaps Lagzdins z Lotyšského BJC „Laimite“, který je podle světového žebříčku 31. nejlepší hráč světa. To je oproti Tomíkovi, který byl 410. znatelný rozdíl. Oba soupeři se znali už ze základní skupiny (tam spolu remízovali 2:2). V prvním zápasem zvítězil 4:2 Lagzdins, druhý zápas byl dlouho vyrovnaný Tomík chvíli vedl, ale nerozhodný stav 4:4 ke konci zápasu zvrátil Lagzdins ve svůj prospěch a zvítězil 6:4, i v třetím zápase zvítězil Lagzdins, 4:1, a vypadalo to, že se už chýlí ke konci série. Ve čtvrtém zápase ale Tomík zahrál skvěle a svého Lotyšského rivala zdolal 3:2. Za to se dočkal i uznání mistra světa Caicse, který ho z vedlejšího stolu jedním českým slovem „dobře“ pochválil. Pátý zápas měl několik diváků, protože, právě skončila jak série mezi Lukinem a Patrikem, tak mezi dvěma Lotyšskými hráči a navíc právě dorazil i Tomáš Kahoun st. Začátek pro České fanoušky nebyl vůbec špatný. Tomík dokonce 2:1 vedl, ale Lagzdins si vypracoval rozhodující náskok 5:3, který náš hráč už jen snížil na 4:5 a podlehl tak 1:4 na zápasy. Za sérii bych chtěl určitě poděkovat Haničce, která po celou dobu povzbuzovala i Patrikovi, který pomáhal v pátém zápase svými radami. Tomáš Kahoun ml. tak nakonec skončil 14. což je vyrovnání druhého nejlepší umístění hráče BSE United na turnaji World Tour. Turnaj nakonec vyhrál Edgars Caics a Sandis Kristaps Lagzdins skončil druhý, třetí místo bral Patrik Petr. Na turnaji hrál z Českých hráčů ještě Tomáš Jedlička, který skončil 17. Poděkovat za dobrý turnaj musíme pořadatelům z klubu SHK Bieli Žraloci Nové Zámky a především hlavnímu pořadateli Csabovi Kocsisovi, kteří zvládli vyřešit i problémy s turnajovým softwarem.
Druhý turnaj se konal v neděli v Maďarsku pod názvem Budapest Trophy. Na turnaji bylo tentokrát o jednoho hráče méně, i když ve směs startovali stejní hráči jako o den dříve na Slovensku. Na seznam zúčastněných států přispěli po jednom hráč ze Švédska a z Německa. Turnaj byl zahájen minutou ticha za nedávno zesnulého Anttiho Vuononsolu z Finska, který patřil k nejlepším světovým hráčům této hry.
Jen jediná velká skupina seřadila hráče na Budapešťském turnaji před následným Play-Off. Hanička Marešová si druhý den vedla lépe, než den první skončila sice 23., tedy o jedno místo hůře než včera, ale bylo zřejmé, že kvalita hráčů byla v Maďarsku přece jen o něco vyšší. Velmi dobře si vedla s hráči v čele tabulky, protože dokázala porazit jak Lotyše Raivise Migliniekse a Sandise Kristapse Lagzdinse, tak i Patrika Petra. Lukáš Kahoun bojoval o Play-Off, ale letos se mu v maďarsku tolik nevedlo a skončil 18. a Play-Off mu uniklo. I v Maďarsku se tak stal nejlepším hráčem naše klubu Tomáš Kahoun ml., který posbíral 35 bodů. Body sice získával ve velkém i s lepšími hráči, ale na druhou stranu také nejednou zaváhal se soupeři, kteří skončili za ním a celkově skončil 16. s 35 body. Zajímavostí je, že se na turnaji objevil Maďarský nováček se jménem Alekszej Zaharov, tedy se shodným jménem jako Alexey Zaharov z Ruska, současný 5. hráč světa. Všichni hráči BSE United ho zvládli porazit.
V Play-off se Tomáš Kahoun ml. střetl s Edgarsem Caicsem a Mistrovi světa podlehl 1:8, 0:6, 1:13 a 1:13. I možnost zahrát si s tak skvělým hráčem na čtyři vítězné zápasy je velmi cenná zkušenost. Ve čtvrtfinále play-off B, kde hráli hráči od 17. do 24. místa ve skupině, se střetl Lukin s Haničkou. První zápas byl jednoznačný 6:0 pro Lukina, ale druhý zápas naopak vyhrála Hanička 3:2. Rozhodující zápas ale vyhrál Lukin, a tak dopadla série podle očekávání. I semifinále zvládl Lukin velmi dobře a 2:0 na zápasy porazil i hlavního organizátora turnaje Laszla Bobaka a čekalo ho tak finále play-off B. Tam hrál s lotyšským hráčem Leonardsem Mazursem. První zápas vyhrál Mazurs a druhý vyhrál Lukin. Sérii tak rozhodoval poslední zápas. Po vyrovnaném průběhu prohrál Lukin 2:3 a ve skupině B tak skončil druhý. Turnaj dopadl nakonec stejně, jako na Slovensku vyhrál Caics, druhý byl Lagzdins a třetí Petr. Tomáš Jedlička si tentokrát vedl lépe a skončil 12. Jak už bylo řečeno, hlavním pořadatelem turnaje byl Laszlo Bobak a jeho tým Bodicsek Klub, ale na organizaci se podíleli i Gergely a Georgy Regula, kteří se starali o zpracování výsledků.
Ještě jednou oba turnaje shrnu. Nejlépe si z United vedl Tomáš Kahoun ml. Ten skončil 14. a 16. a dvakrát si zahrál Play-Off. Lukáš Kahoun skončil 15. a 18. Na Slovensku hrál Play-Off a v Maďarsku vyhrál stříbrnou medaili v Play-Off B. Hanička skončila 23. a 22. na obou turnajích byla nejlepší ženou. To je pro letošní rok ze zahraničních turnajů všechno. Příští turnaj českého poháru pořádá náš klub už příští sobotu v Pelhřimově.
Průběžné pořadí World Table Hockey Tour 2017/2018:

Rank Jméno stát                   Best 3
1. Maxim Borisov   180 200 128 200 200 600
2. Edgars Caics   190 190 180 160 160 560
3. Atis Silis   176 178 168 522
4. Dmytro Litvinyuk   178 127 158 185 521
5. Veniamin Gerasimov   160 150 169 190 519
6. Yanis Galuzo   160 180 178 518
7. Oscar Henriksson   180 150 165 170 167 517
8. Nikita Zholobov   170 167 145 161 176 513
9. Arseniy Stolyarov   149 168 134 168 169 502
10. Hans Osterman   170 160 165 495
124. Tomas Kahoun ml.   125 123 248
131. Lukas Kahoun   124 121 245
147. Hana Maresova   117 116 233

pozn.: Zobrazeny jsou pouze turnaje, kterých se zúčastnil někdo z top 10 průběžného pořadí World Tour.

Český pohár Plzeň #2

Necelý měsíc po lednovém českém poháru se dne 24. února sjela česká stigahokejová elita opět do Plzně, aby znovu změřila své síly – tentokrát v počtu 54 hráčů. Mezi nimi bylo i 5 hráčů z BSE United. V tomto počtu se hráči rozdělili do tří základních skupin po 18 hráčích. V prvních dvou jsme měli zastoupení.

V 1. základní skupině byli nalosováni hned tři reprezentanti BSE United – Franta Marek a 2 bojovníci o titul nováčka sezony Maty a Petr Klazarovi. Franta zahrál standartní výkon a porazil i pár soupeřů, kteří nakonec skončili ve skupině A. Ve vyrovnaném středu skupiny mu to ale bohužel stačilo pouze na 14. místo, což mu zajistilo alespoň skupinu B. Dvojici Klazarů se zas tolik nedařilo, dohromady dokázali uhrát 6 bodů a oba se mohli těšit na skupinu C.

V základní skupině číslo 2 svedli bitvu o postup do co nejlepší výkonnostní skupiny oba Tomášové Kahounové. Ten starší a zkušenější začal velice pozvolně. Naštěstí dokázal zabojovat a i přes svůj styl Robina Hooda, bohatým body kradl a chudým dával, o jeden bodík prošel do skupiny B. Za to Tom Kahoun ml. jel jako mašina. Od začátku se pohyboval na hranici postupu do skupiny A. Naštěstí v klíčových zápasech se zkušenými hráči, kteří mají zkušenosti i s výborem České Asociace Stiga Game, Martinem Ženíškem a Jiřím Váchou nepolevil a postup si vybojoval.

Po poledni tedy nastupoval Tomáš Kahoun ml. do skupiny A. Navíc měl určitě pocit, že už měl splněno, takže se nemusel stresovat. Navíc si ze základní skupiny nesl rovnou 6 bodů. Dále ještě sbíral pomalu bod po bodu a celkem přidal ještě za 3 výhry a 2 plichty 8 bodů, což mu vyneslo celkově 22. místo a to je velice dobrý výsledek!

Ve skupině B se ukázali dva naši borci. A když říkám borci, tak tím myslím zkušení veteráni. Franta Marek předvedl unikátní vyrovnanou bilanci: 6 výher, 5 remíz, 6 proher. Gólů dal 51 a dostal 50. stačí dodat, že z 18 hráčů ve skupině B skončil jak jinak než v půlce – na 9. místě (33. místě celkem). Tomáš Kahoun st., který byl vlastně rád, že se do skupiny B vůbec dostal, dokázal, že si tu skupinu B opravdu zaslouží. A dokázal to ve velkém stylu. V základní skupině byl čtvrtý, což znamenalo postup do play-off skupiny B, které se hraje na 3 vítězné zápasy. Ve čtvrtfinále hned narazil na těžkého soupeře a tím byl Tomáš Bucek z klubu HC Stiga Benátky. Zápas to byl pro fanoušky atraktivní. Fanoušků se našlo pro každého hráče alespoň 5. Mezi fandy Tomáše Kahouna byl i jeho syn Lukáš Kahoun, který se pro tento pohár opět vžil do Davis Cupem ověřené role nehrajícího kapitána. První nervy drásající zápas vyhrál Tomáš Kahoun st. 4:3. Druhý zápas náš Tomáš doslova ovládl, a to poměrem 7:3. Tomáš Bucek proto změnil styl své obrany a třetí zápas Tomáš Kahoun bohužel podlehl 2:3. Ovšem nakonec Tomáš Kahoun st. nedopustil drama a čtvrtý zápas díky precizní obraně vyhrál 3:1 a tento výsledek patřil i konečnému stavu série: Tomáš Kahoun st. vyhrál 3:1 na zápasy. V semifinále spanilá jízda legendy Novorychnovské stigaligy skončila. Robert Jež, který je shodou okolností také člen klubu HC Stiga Benátky, dokázal Tomáše Kahouna porazit 3:0 na zápasy. Byly to ale tři velmi vyrovnané zápasy, a jelikož byl v základní skupině lepší než druhý vyřazený semifinalista Jakub Matýsek, znamenalo to pro Tomáše Kahouna st. 3. místo ve skupině B (celkově 27. místo) a odvezl si domů věcné ceny.

Skupina C byla pro klub BSE United zajímavá, protože v ní hráli oba Klazarovi. Maty opět skončil ve vyrovnaném středu skupiny. I když Maty neporazil tolik soupeřů jako už to dokázal, se soupeři – nováčky hrál výborně, téměř všechny porazil a skončil na 7. místě ve skupině C (celkově 49.). Petr Klazar ukázal, že už se definitivně odlepil od spodu skupiny a skončil před 3 soupeři na 9. místě ve skupině C (celkově 51.).

Celkově turnaj vyhrál Zdeněk Matoušek ml., z klubu HCS Žabka Praha, který narušil dominanci Michala Hvižď z klubu THC Stiga-Game Příbram (před pohárem přestoupil do Příbrami z klubu THC Stiga Elites, což se dá označit za přestup sezony), kterého porazil ve finále. Třetí skončil bratr poraženého finalisty Leoš Hvižď ml., taktéž z klubu THC Stiga-Game Příbram. Plzeň uspořádala dva velmi pěkné české poháry, za což děkujeme pořadatelům z klubu APP Gladiators Plzeň. Příští český pohár hostí klub BSE United v Pelhřimově, takže se máme na co těšit.

Průběžné pořadí Českého Poháru:

      cel Tep Pel Něm Pra Plz Plz
1. Hvižď Michal THC Stiga-Game Příbram 952 160 160 160 160 160 152
2. Matoušek ml. Zdeněk HCS Žabka Praha 902 152 146 146 146 152 160
3. Hvižď ml. Leoš THC Stiga-Game Příbram 840 146 137 137 128 146 146
4. Lebl Kryštof Big Band 823 125 152 132 141 132 141
5. Kobrle Michal THC Stiga Elites 803 141 134 134 134 128 132
6. Chylík ml. Jiří HCS Žabka Praha 800 134 132 141 131 131 131
7. Plešák Pavel APP Gladiators Plzeň 769 118 128 131 132 126 134
8. Maděra Martin THC Stiga-Game Příbram 762 123 141 128 126 122 122
9. Boštík Michal Stiga HC Benátky 753 137 127 122 116 124 127
10. Pikl Václav THC Stiga Elites 741 124 124 124 127 123 119
20. Kahoun ml. Tomáš BSE United 617 92 106 104 97 104 114
22. Marek František BSE United 599 96 95 113 100 95 100
23. Kahoun st. Tomáš BSE United 591 97 94 99 94 100 107
32. Klazar Matyáš BSE United 476 72 83 83 75 81 82
36. Klazar Petr BSE United 454 69 76 78 71 80 80
43. Marešová Hana BSE United 368 90 95 92 91
68. Mareš st. Miroslav BSE United 175 89 86
75. Paclík Lukáš BSE United 121 121
76. Varga Tibor BSE United 114 114
78. Kahoun Lukáš BSE United 112 112

Průběžné pořadí Českého Poháru juniorů:

      celk Tepl Pelh Němč Prah Plze Plze
1. Matýsek Jakub HCS Žabka Praha 670 103 105 116 121 119 106
2. Růžička Tomáš THC Stiga-Game Příbram 559 90 92 100 88 94 95
3. Bernát Vojtěch THC Stiga-Game Příbram 529 83 84 89 84 90 99
5. Klazar Matyáš BSE United 476 72 83 83 75 81 82

Průběžné pořadí Českého Poháru veteránů:

      celk Tepl Pelh Němč Prah Plze Plze
1. Plešák Pavel APP Gladiators Plzeň 769 118 128 131 132 126 134
2. Pikl Václav THC Stiga Elites 741 124 124 124 127 123 119
3. Matýsek Daniel HCS Žabka Praha 734 127 125 121 117 118 126
8. Marek František BSE United 599 96 95 113 100 95 100
9. Kahoun st. Tomáš BSE United 591 97 94 99 94 100 107
22. Mareš st. Miroslav BSE United 175 89 86

 

Průběžné pořadí Českého Poháru žen:

      celk Tepl Pelh Němč Prah Plze Plze
1. Grimová Anita THC Stiga-Game Příbram 400 75 82 78 82 83
2. Marešová Hana BSE United 368 90 95 92 91
3. Mašková Iva SHC Cheb 274 93 89 92

Průběžné pořadí Českého Poháru nováčků:

      celkem Tepl Pelh Němč Prah Plze Plze
1. Klazar Matyáš BSE United 476 72 83 83 75 81 82
2. Lux Antonín Letohrad 467 74 81 81 77 75 79
3. Perkner Jonáš Praha 459 71 77 79 72 79 81
4. Klazar Petr BSE United 454 69 76 78 71 80 80

 

Průběžné pořadí Českého Poháru klubů:

 

    Bodů
1. THC Stiga Elites 2530
2. HCS Žabka Praha 2451
3. THC Stiga-Game Příbram 2365
7. BSE United 1871