Soustředění/all star games 2017

Ve dnech 18. – 20. srpna se v budově Obchodní akademie Pelhřimov uskutečnilo soustředění/all star games, pořádané hráči BSE United, zejména Lukášem a Tomášem Kahounovými a Hankou Marešovou.

Akce přilákala celkem 19 hráčů z 2 zemí (Česka a Slovenska) a 5 klubů (zejména BSE United a THC Stiga-Game Pribram, dále HCS Zabka Praha, Stiga HC Benatky a THC Predators). Celé soustředění/all star games bylo rozděleno do 10 jednotlivých disciplín. Průměrná účast v jedné disciplíně krásných 16 hráčů.

V pátek 18. srpna v 15:30 to vše začalo. První disciplíny, stavění hokejů, se účastnilo 13 hráčů. V této disciplíně hráči museli co nejrychleji rozložit a poté znovu složit hokej. Již v kvalifikaci, v níž dominoval Leoš Hvižď (nejrychleji rozložil) a Kryštof Herold (nejrychleji složil) se ukázalo, že v této soutěži se bude dařit stejným borcům jako v normálním turnaji. Do play-off se probojovala nejrychlejší osmička z kvalifikace. Ve čtvrtfinále postoupili všichni favorité. Nejtěsnější souboj předvedl Tom Kahoun ml. s Frantou Markem, v kterém Tom nakonec těsně zvítězil. I v semifinále se Toma Kahoun štěstí nepustilo, protože narazil na Leoše Hviždě, kterého zbrzdily technické problémy, a tak postoupil do finále, kde se utkal s vítězem druhého semifinále Kryštofem Heroldem. Finále a boj o třetí místo probíhali zároveň. Ze všech čtyř stavitelů, byl nejrychlejší Leoš, a tak si zajistil alespoň třetí místo. Ve finále Kryštof Herold potvrdil roli favorita a vyhrál tuto disciplínu. Druhý byl tedy Tom Kahoun ml.

Jako druhá soutěž přišla na řadu čtyřhra na Frantův způsob. Jde o souboj dvojčlenných týmů, jejichž členové se u hokeje pravidelně střídají, po tom co padne nějaký gól, tak, aby každý hrál s každým. Utvořilo se 7 (dle světového žebříčku nejvyrovnanějších) dvojic a začala se hrát jedna skupina každý s každým. Průběh byl napínavý a zápas se mnohokrát podařil otočit z velmi nepříznivého skóre. Tři týmy však nad ostatními vyčnívali. Byly to tým Leoš Hvižď a Anita Grimová, Tomáš Jedlička a Tomáš Růžička a tým ve složení Lukáš Kahoun a Vojta Bernát. Z této trojice se nakonec z vítězství radoval nejvyrovnanější tým Lukáše a Vojty. Vždy když Lukáš zakolísal, tak Vojta dokázal udržet skóre svou skvělou hrou a nakonec společně zvládli vyhrát 5 z 6 zápasů. Druhý byl Leoš s Anitou a třetí Tomáš a Tomáš.

Po večeři (tedy již ve večerních hodinách) se zahrála poslední disciplína prvního dne. Turnaj na zlatý gól. Jinými slovy – kdo dá gól, vyhrál a postupuje dál. Ze šestnácti hráčů se sestavil pavouk a mohlo se začít hrát. Aby si všichni aspoň trochu zahráli, tak se turnaj hrál na dva životy. Ani to však nepomohlo velkému favoritovi Davidu Dvořáčkovi, který vypadl hned po dvou kolech. O náhodné výsledky opravdu nebyla nouze. Třeba nefavorizovaný Michal Blažek se probojoval až na celkové 7. místo. Největší favorit Leoš Hvižď zaváhal až v semifinále nad Lukášem Kahounem. V opravách ho vyřadil Franta Marek těsně předtím, než by se vrátil do boje o medaile. Ve finále vyhrál opět nečekaně Lukáš Kahoun, ale celkové vítězství to ještě neznamenalo. Pouze poslal poraženého, Kryštofa Herolda, do boje o vítěze oprav s Frantou Markem. Kryštof vyhrál a tak se proti sobě utkali opět Lukáš Kahoun a Kryštof Herold. Lukáš Kahoun měl ale výhodu, protože měl pořád „oba životy“, tím pádem mu vlastně stačilo uhrát remízu 1:1. Přesně to se mu povedlo a mohl se radovat ze své druhé zlaté medaile.

Čtvrtá soutěž se uskutečnila v sobotu ráno. Byla to čtyřhra, kdy dva hráči stáli na jedné straně hokeje, a každý ovládal tři táhla. Této disciplíny se účastnilo 16 hráčů. Týmy byly stejné jako z pátka, kdy se hrála čtyřhra na Frantův způsob, pouze jeden tým přibyl. Byl to Tomáš Kahoun st. a Martin Martinec, a i když se včera tolik nesehráli, tak byli nezastavitelní. V základní skupině nezaznamenali jedinou prohru, pouze dvě remízy a postoupili tak do play-off suverénně z prvního místa nadále se velmi dařilo týmu Leoše a Anity (podobně jako včera) a týmu Davida Dvořáčka a Pavla Hráského. Tyto dva týmy se utkali v semifinále, kde se jako těsně lepší ukázal tým Davida a Pavla a postoupil do finále proti týmu Tomáše a Martina, který měl ovšem s postupem do finále značné problémy, což značilo, že už není v takové formě a bylo tomu tak. David s Pavlem si připsali svojí první výhru. Tomáš s Martinem brali stříbro a Leoš s Anitou vybojovali bronz.

Pátou soutěží byl turnaj s deseti puky. Šestnáct hráčů utvořilo pavouka, v němž hráči soupeřili s deseti puky najednou (pokud zápas skončil 5:5, tak se prodlužovalo na 5 puků). Tento turnaj prověřuje celkovou synchronizovanost, rychlost a přehled o situaci, proto se není čemu divit, když dopadl tak, jak by mohl dopadnout kterýkoliv jiný turnaj. Vyhrál Leoš Hvižď, druhý byl Kryštof Herold a třetí David Dvořáček. Výborně hrál ale i Pavel Hráský, který prohrál jenom první zápas s Kryštofem Heroldem, ale nadále se mu dařilo a skončil na 9. místě. O atraktivnosti této disciplíny také hovoří fakt, že každý čtvrtý zápas se rozhodoval až v prodloužení.

Sérii neobvyklých soutěží přerušila sedmá disciplína – normální turnaj. Celkem se na něj sešlo 17 hráčů, kteří sehráli jednu velkou skupinu, z nichž 8 postoupilo do play-off na tři vítězné zápasy a zbytek si zahrál skupinu o deváté místo. V základní skupině jsme se nedočkali žádného většího překvapení, nicméně play-off, kde se láme chleba, bylo ještě před námi. V prvním kole byl nejzajímavější duel Lukáše Kahouna a Tomáše Jedličky, v kterém dokázal mírný outsider Lukáš přemoci svého soupeře. V semifinále svedl krásný souboj Kryštof Herold a David Dvořáček. Z postupu do finále se nakonec radoval druhý jmenovaný. Ve finále však David narazil na Leoše Hviždě, který si počínal bezkonkurenčně (za celý turnaj zaznamenal pouze 1 prohru) a bez problémů dokázal zvítězit. O třetí místo hrál Lukáš Kahoun s Kryštofem Heroldem. Domluvili se, že budou hrát pouze na jeden vítězný zápas, který vyhrál v prodloužení Kryštof.

Poslední sobotní disciplínou se stal turnaj v nahrávání. Šlo o to nahrát si co nejrychleji mezi určitými hráči. V kvalifikaci opět nejvíce zazářil Leoš Hvižď. Bylo také vidět, že bratři Tomáš a Lukáš Kahounovi tuto disciplínu vymysleli a poctivě natrénovali. V play-off oba postoupili do semifinále a Tom dokonce až do finále, kde se setkal s nepřemožitelným Leošem. Lukáš zatím vyhrál se solidním náskokem boj o třetí místo proti Davidu Dvořáčkovi.

Nedělní ráno patřilo na soustředění turnaji týmů. Hráči byly rozděleni do košů dle světového žebříčku a následně náhodně losováni do týmů po třech. Nadále jsme mohli vidět klasické zápasy týmů jako třeba na mistrovství světa. Všechny týmy spolu hráli jednou každý s každým. Nejúspěšnějším týmem se stal tým bratrů Tomáše a Lukáše Kahounů a Pavla Hráského, který si počínal opravdu dobře a to nejen díky výkonům zkušených bratrů, ale vždy i díky rozhodujícího bodu, který přidal Pavel. Druhý skončil tým ve složení: Franta Marek, Martin Martinec a Tomáš Růžička. Na stupni vítězů tuto dvojici doplňoval tým Tomáše Jedličky, Tomáše Kahouna st. a Vojty Bernáta.

Předposlední disciplína se nazývala dovednostní čtyřboj, který by se dal popsat jako stiga hokejový moderní pětiboj. Zúčastnilo se ho celkem 17 soutěžících, kteří prvně změřili svojí dovednost vyhrávat buly, což se nejvíc dařilo Leošovi Hvižďovi (úspěšnost 75 %). Poté se hráči snažili obtočit co nejdál puk kolem mantinelu, v čemž exceloval Lukáš Kahoun (bez 1 centimetru zvládl obstřelit celé kluziště) a dotáhl se tak těsně za Leoše. Při gólech pomocí odrazu o mantinel se velmi dařilo Kryštofovi Heroldovi, který se tak vklínil před posledním kolem mezi Leoše a Lukáše. Vše tedy rozhodlo nahrávání si mezi křídly za bránou za 30 sekund. Leoš ukázal svůj neobyčejně skvělý cit pro stigu a dokázal si nahrát celkem 53x, čímž konkurenci roznesl na kopytech, protože Kryštof i Lukáš zvládli pouze 26 nahrávek a v celkovém zúčtování pro ně zbyly stříbro a bronz.

Soustředění/all star games zakončil turnaj s omezením. Tedy turnaj, v kterém se občas nesmí dávat blafáky, občas akce zprava a občas akce zleva. Hned v prvním kole náhodně vygenerovaného pavouka zavařili zejména zakázané akce zleva Tomášovi Kahounovi st., který nedokázal porazit Milana Zemana. Milan dokonce vyhrál i první zápas ve čtvrtfinále, ale pak se jeho vítězná pouť zastavila. Do semifinále po těsných soubojích postoupili bratři Tomáš a Lukáš Kahounovi, kteří se utkali s favority Kryštofem Heroldem a Leošem Hvižděm. Favoriti nezaváhali, Kahouny poslali do boje o třetí místo a spolu se utkali ve finále. Vyhrál opět Leoš Hvižď, stříbrný byl tedy již zmiňovaný Kryštof Herold a v bratrském souboji získal bronz Lukáš Kahoun.

Celkové medailové pořadí vyhrál Leoš Hvižď z Příbrami, který dokázal vyhrát 5 z 10 disciplín. Druhý byl domácí Lukáš Kahoun se 3 zlaty. Třetí byl s 2 výhrami junior Pavel Hráský z Příbrami, čímž dokázal, že česká stiga se o budoucnost nemusí bát. Čtvrtý byl Kryštof Herold ze Žabky Praha, který měl sice pouze jedno zlato, ale za to hned 4 stříbrné medaile.

Z pohledu pořadatelů byla akce velký úspěch. Za prvé pořadatelský klub, BSE United, měl na soustředění 9 účastníků (skoro polovinu) z čehož byli i 2 nadějní junioři, kteří se za ty tři dny nemálo naučili. Za druhé hlavní organizátor Lukáš Kahoun skončil v celkovém medailovém pořadí na krásném druhém místě. Za třetí, a to je nejdůležitější, celá akce proběhla bez organizačních problémů a v přátelské atmosféře.

Děkujeme všem hráčům a stiga nadšencům za to, že si přišli zahrát nebo se jenom podívat. Doufáme, že se uvidíme zase za rok!