Úvod sezony přinesl „áčko“ i skvělý start juniorů – ČP Struhařov u Benešova

Česká stigařská elita se opět probudila k životu na prvním poháru nové sezony. Jak již bývá zvykem, první pohár pořádal klub THC Teplýšovice. I počet hráčů byl, jako každý rok, velmi solidní a konkurence se dala nejít ve všech hráčských i věkových kategoriích. Jedinou výjimkou byl fakt, že pořadatelé pro tento rok vyměnili místní tělocvičnu za sál v nedalekém Struhařově u Benešova.

Když jsem mluvil o solidním počtu hráčů, tak jsem měl na mysli konkrétně počet 64, protože to je počet účastníků prvního Českého poháru. BSE United zajistilo přibližně jednu desetinu všech hráčů, protože nás do středních Čech přijelo hned šest. 64 je zajímavý počet, co se systému turnaje týče, protože v dopolední části tento systém rozdělí hráče na 4 základní skupiny, ale výkonnostní skupiny pro odpoledne se vytvoří pouze tři.

Do první základní skupiny nalosoval los naše veteránské zastoupení na turnaji – Tomáše Kahouna st. a Petra Klazara. Tomáš Kahoun st. sice měl po prvních 6 kolech na kontě 9 bodů, což by mu zajistilo i skupinu A, kdyby v takových výsledkách pokračoval, ale za zbylých 10 kol uhrál už jen jednu výhru a jednu remízu a jen tak tak mu to nakonec stačilo na postup do skupiny B. Petr jel dopolední část spíš jen tak na zkušenou a dokázal uhrát dvě výhry. Ve výsledku to ale stejně znamenalo, že si odpoledne zahraje ve skupině C.

V druhé základní skupině jsme nikoho neměli, ale za to v té třetí jsme měli hned trojici hráčů. Z nich se nejlépe vedlo Lukášovi Kahounovi, který to měl úplně obráceně než Tomáš Kahoun st. v 1. skupině. Lukáš prohrál první dva zápasy v základní skupině, ale poté už se mu roztočili všechna kolečka. Ze zbylých 13 zápasů už prohrál jen dvakrát a jeden bod si odepsal za remízu. V součtu to pro něj vyšlo na 21 bodů a postup do skupiny A. Sice to bylo o fous (na vzájemný zápas), ale prošel. Další zástupce našeho klubu v této skupině byl Tomáš Kahoun ml., ten zahrál svůj standartní výkon, potrápil i pár silných hráčů a bez problémů postoupil do „béčka“. Třetím zástupcem našeho klubu byl v této skupině nováček Michal Blažek. Ten, kdo čte reportáže na našem webu pravidelně, tak ví, že slovo nováček je v Michalově případě trochu zavádějící. Michal má za poslední 2 roky už poměrně dost zkušeností, ale ten pravý test nastal právě teď. Michal s námi „podepsal smlouvu“ a v našich barvách vyrazil poprvé bojovat na Český pohár. Premiéra to byla vydařená. Třeba hned v prvním zápase vyhrál poměrem 4:3. Bodů nakonec nasbíral 11 a to mu s pěti bodovou rezervou stačilo na postup do skupiny B. Zdůrazňuji, že je to postup do skupiny B na jeho prvním Českém poháru!

V poslední základní skupině byl poslední z našich borců, loňský nováček sezony, Maty Klazar. Pro Matyho byla škoda, že Klazarovi dorazili na turnaj ve chvíli, když už byla odehrána tři kola. I přes ztrátu bodů ze začátku Maty bojoval jako lev. Dokonce porazil zkušeného borce Miloše Ševra. Na konečných výsledcích se podepsal pozdní příjezd. Bezpochyby mohl Maty bojovat o skupinu B, ale takhle zkrátka sklouznul do „céčka. I kdyby včas přijel, tak by stejně musel o skupinu B pořádně zabojovat, ale už jen dostat se do toho bodu je obrovská motivace na příští Český pohár.

Po obědě se tedy hráči utkali ve třech výkonnostních skupinách. Do té nejlepší se probojoval jen jeden hráč a tím byl Lukáš Kahoun. Velký favorit to nebyl, ale i tak dokázal pár zápasů vyhrát a svedl napínavý souboj o předposlední místo ve skupině s Antonínem Šurýnem. Nakonec si ale Lukáš dokázal udržet náskok, který si nesl už ze základní skupiny a skončil tak na celkovém 23. místě, což pro něj byl nejlepší výsledek na Českém poháru vůbec. Navíc o vysoké úrovni turnaje mluví fakt, že se mu tento výsledek počítá jako jeden z pěti nejlepších turnajů do světového žebříčku.

Ve skupině B byli oba Tomášové Kahounové a Michal Blažek. Nejlépe si vedl Tomáš ml., který se pohyboval na hranici play-off, ale kvůli ztrátám s hráči ze spodu tabulky se nakonec musel smířit s 11. místem ve skupině B (celkově 35.). Hned místo za ním byl Tomáš st., který naopak nedokázal překvapit moc silnějších soupeřů a skončil ve skupině 12. (celkově 36.). Posledním, kdo se probojoval do „béčka“ byl Michal Blažek. Ten byl mezi takto zručnými hráči spíš na zkušenou. I tak předvedl, že do příštích turnajů se s ním musí počítat. Uhrál 10 bodů, dostal se na vyrovnaný konec tabulky a skončil na 18. místě (celkově 42.). Opravdu málokdo měl takto úspěšný start na Českém poháru.

O vítězství skupiny C se pokoušelo duo Klazarů a jak je už zvykem, lepší z nich byl Maty. Ten mířil hodně vysoko, koneckonců málem bojoval i o skupinu B. Narazil na pár soupeřů, kteří byli zkrátka nad jeho síly, ale spoustu zkušených borců i mnoho jeho běžných rivalů naopak dokázal porazit, takže z toho nakonec bylo velmi pěkné 4. místo. Zapsal si tak několik osobních rekordů (nejlepší turnaj do světového žebříčku – 84 bodů, nejlepší umístění na Českém poháru – 48., nejvíce poražených soupeřů – 16 soupeřů nechal v tabulce skupiny C za sebou) a vyhrál cenu pro 2. nejlepšího hráče do patnácti let na turnaji. I Petr Klazar to musel považovat za povedený turnaj. Jeho počínání ve skupině C bylo průměrné. Nejenom, že měl vyrovnané skóre (58:58), měl také poměrně vyrovnanou bilanci (10 výher, 9 proher) a skončil v půlce skupiny C na 11. místě (celkově 55.).

Turnaj celkově vyhrál Zdeněk Matoušek ml. z klubu HCS Žabka Praha, který porazil ve finále Leoše Hviždě z klubu THC Stiga-Game Příbram. Třetí místo obsadil Michal Kobrle z klubu THC Stiga Elites (jehož skalp si ve skupině A mimochodem odnesl i Lukáš). Velký dík patří i pořadatelům z klubu THC Javorové Teplýšovice za zajištění hladkého průběhu turnaje.

Celý turnaj lze hodnotit z pohledu BSE United pouze pozitivně. Lukáš Kahoun navázal na konec minulého roku, kdy se z postupy do „áčka“ roztrhl pytel. Michal Blažek udělal dojem a zatím dominuje v kategorii nováčků (a i v juniorech bude zřejmě bojovat o vysoké příčky). Maty zahrál svůj nelepší turnaj a je vidět, že se stále posouvá dál a dál. Jak se bude sezona vyvíjet ale ukáže lépe druhý Český pohár v sezoně, který se uskuteční v Praze.

Průběžné pořadí Českého Poháru:

      Body
1. Matoušek ml. Zdeněk HCS Žabka Praha 160
2. Hvižď ml. Leoš THC Stiga-Game Příbram 152
3. Kobrle Michal THC Stiga Elites 146
4. Plešák Pavel Gladiators Plzeň 141
5. Maděra Martin THC Stiga-Game Příbram 137
6. Sládek Kuba THC Stiga-Game Příbram 134
7. Chylík ml. Jiří HCS Žabka Praha 132
8. Šmíd David THC Stiga Svitavy 93 131
9. Lebl Kryštof Big Band 128
10. Matýsek Jakub HCS Žabka Praha 127
23. Lukáš Kahoun BSE United 113
35. Kahoun ml. Tomáš BSE United 98
36. Kahoun st. Tomáš BSE United 97
42. Michal Blažek BSE United 91
48. Klazar Matyáš BSE United 83
55. Klazar Petr BSE United 76

Nejlepší loni po 1. českém poháru:
36. Tomáš Kahoun st. – 97 bodů (změna: +13 pozic; +16 bodů)

 

Průběžné pořadí Českého Poháru juniorů:

      Body
1. Matýsek Jakub HCS Žabka Praha 127
2. Mačynský Alexandr Big Band 100
3. Růžička Tomáš THC Stiga-Game Příbram 96
6. Michal Blažek BSE United 91
8. Klazar Matyáš BSE United 83

Nejlepší loni po 1. českém poháru:
9. Matyáš Klazar – 72 bodů (změna: +3 pozice; +19 bodů)

 

Průběžné pořadí Českého Poháru veteránů:

      Body
1. Plešák Pavel Gladiators Plzeň 141
2. Šmíd David THC Stiga Svitavy 93 131
3. Matýsek Daniel HCS Žabka Praha 124
18. Kahoun st. Tomáš BSE United 97
21. Klazar Petr BSE United 76

Nejlepší loni po 1. českém poháru:
16. Tomáš Kahoun st. – 97 bodů (změna: -2 pozice; +0 bodů)

 

Průběžné pořadí Českého Poháru žen:

      Body
1. Grimová Anita THC Stiga-Game Příbram 86
2. Stařecká Kateřina THC Teplýšovice 77
3. Šurýnová Kateřina Big Band 68

Nejlepší loni po 1. českém poháru:
x. xxx – 0 bodů (změna: x pozic; -86 bodů)

 

Průběžné pořadí Českého Poháru nováčků:

      Body
1. Blažek Michal BSE United 91
2. Provazník Josef THC Teplýšovice 74
3. Hrnčíř Radek 73

Nejlepší loni po 1. českém poháru:
6. Matyáš Klazar – 72 bodů (změna: +5 pozic; +19 bodů)

 

Průběžné pořadí Českého Poháru klubů:

    Body
1. THC Stiga-Game Příbram 423
2. HCS Žabka Praha 419
3. THC Stiga Elites 372
8. BSE United 308

Loňský stav po 1. českém poháru:
9. pozice – 285 bodů (změna: +1 pozice; +23 bodů)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *